top of page

ARCHITEKTURA SAKRALNA

ARCHITEKTURA

 

- aforyzmy

Architektura to nie tylko budynek,

- to przestrzeń, która go otacza,

- to ludzie, przechodzący codziennie wokoło niej

 

Budynek sam w sobie nie jest w stanie tworzyć całości, stanowi jedynie pewnien , pasujący do całości element układanki

 

Każdemu budynkowi, każdemu miastu powinna towarzyszyć jakaś opowieść – o życiu, ludziach. Inaczej budynek jest abstrakcją 

Natura jest dla mnie manifestacją Boga.

 

Obcuję z naturą każdego dnia aby czerpać z niej codzienną inspirację do pracy.

 

Naśladuję w budynkach prawa które natura użyła w swoim obszarze

Jeżeli budynek ma być piękny, każdy jego fragment musi znaleźć odpowiednie miejsce, rozmiar, kształt i kolor. Wszystko to w zasadniczy sposób wpływa na ostateczny kształt dzieła architektonicznego

Postrzegam świat jako coś otwartego,

owianego tajemnicą,

której żadna nauka nigdy nie odkryje.

 

Architektura odgrywa podstawową rolę w rozumieniu wielu spraw, ponieważ dostarcza przestrzeni do oglądania nieba, ulicy, innych ludzi wchodzących przez drzwi. 

Żaden dom nie powinien stać na wzgórzu lub czymkolwiek.

 

Dom powinien być obok wzgórza, należeć do niego.

 

Wzgórze i dom powinny razem żyć szczęśliwie. 

Projektowanie jest to praca myślowa, zmierzająca do najlepszego rozwiązania problemu architektonicznego w płaszczyźnie potrzeb duchowych i materialnych człowieka

Architektoniczne ujęcie zadania nie wynika z kaprysu architekta, lecz jest wynikiem świadomego wysiłku artystycznego? rozwiązania problemu w sposób doskonalszy od poprzednich: swoiste, indywidualne ukształtowanie bryły budynku, inne od praktykowanych dotychczas otwory okienne, lub całe połacie zaszklone, forma pomieszczeń, architektoniczne opracowanie płaszczyzn itd., mają lub mieć powinny przyczyny istotne powstani

W projekach staram się przekazać swoje zaangażowanie, swoją pasję. Nie tylko budynek jest ważny ale i jego dusza. O charakterze projektowanego obiektu świadczy otoczenie, które winno wyznaczać nam drogę w fazie projektowania.

 

Przed przystąpieniem do typowej części projektowej poddaje teren w szerszej perspektywie do analizy, tak aby możliwie jak najlepiej wpisać obiekt w otoczenie, zarówno kubaturowo jak również estetycznie.

 

 

W dziale budynki użyteczności publicznej znajdą się zróżnicowane ze względu na funkcję oraz kubaturę obiekty. Każdy tworzy swój indywidualny, niepowtarzalny charakter. 

I tak, znajdą się tu obiekty tj.:

 

-> Marina jachtowa w Szczecinie.

Jest to projekt dyplomowy obejmujący szersze zagadnienie projektowe. Celem było zaprojektowanie kompleksu sportowo - rekreacyjnego terenu działki, oraz projekt budynków kubaturowych łączących funkcjonalnie teren wyspy. Dodatkowo należało wg wytycznych z planu miejscowego zaprojektować przestrzeń wodną, zapewniając miejsca cumownicze dla wybranych grup jachtowych. Wyspa winna stanowić spójną całość z miastem

 

-> Hala strzelań w Łodzi.

Projekt dyplomowy oraz projekt konkursowy. Celem projektu było wpisanie budynku hali strzelniczej w teren Parku oraz pobliskiego terenu leśnego/terenu zielonego. Proponowane przeze mnie bryła winna być wkopana częściowo w ziemię, a falista powłoka dachu miała być obrośnięta zielenią niską.

Projekt ten został rozszerzony o zagadnienia konstrukcyjne, przy użyciu programu Robot Millenium zostały sporządzone wyliczenia pokrycia dachowego nad obiektem klubowym 

 

-> Hala basenowa w Łodzi.

Kompleks sportowy został sporządzony w trakcie studiów. Wykonały go dwie osoby, ja oraz Justyna Łuczak. Założeniem było sporządzenie sprostej formy z elementami organicznej struktury hali basenowej. Inspiracją do powstania części hali były fale wodne, kształt ten miał nadać lekkości formie dość przestronnej kubaturze. W kompleksie hali miał znaleźć się basen pływacki, część rekreacyjna oraz sauny. Natomiast w przyległej - prostej formie budynku mieści się restauracja, potrzebne szatnie, sklepik jak również siłownia, solarium oraz ścianka wspinaczkowa 

 

-> Dom spokojnej starości w Łodzi.

Projekt studyjny. Celem projektu było stworzenie prostej formy budynku, czystego układu komunikacji oraz części rekreacyjnej na zewnątrz jak również w środku. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie we wnątrz budynku wolnych przestrzeni atrium oraz przeszklonego, dwukondygnacyjnego ogrodu zimowego. Ze względu na przeznaczenie budynku należało spełnić wszystkie wymagania do korzystania z budynku przez osoby starsze oraz niepełnosprawne. 

        Nad projektem pracowało grono specjalistów, tj. mgr inż. arch. Jan Gorgul  - główny projektant, posiadający uprawnienia budowlane, zasiada w komisji budowlanej w Kurii Archidiecezji Łódzkiej, mgr inż. arch. Teodozja Neumann – opracowanie projektowe, posiadająca uprawnienia budowlane, inż. arch. Marlena Lewińska – współpraca projektowa i reszta branżystów.
       Usytuowanie Kościoła zostało ustalone w trakcie projektowania kaplicy. W czasie tym wykonano wstępne, wewnętrzne studium rozwiązania całego zespołu kościelnego przeznaczając dla Kościoła teren najwyżej położony w części północnej działki.
Podstawowym celem projektu było stworzenie prostej, i zarazem lekkiej formy architektonicznej dopasowując się do istniejącego otoczenia oraz naturalnych walorów działki.
       Świątynię rozwiązany w osi podłużnej w kierunku wschód - zachód, sytuując wejście główne od strony ulicy Wyszyńskiego  w dalszej odległości. Zaplecze z zakrystią, plebanią oraz część mieszkalna znajduje się po stronie południowej tworząc integralną całość z Kościołem. Wejście do Kościoła oraz budynku towarzyszących poprzedza plac procesyjny wydzielony za pomocą zieleni.
Od strony północnej usytuowana jest wieża dzwonna, która ściśle powiązana jest z Kościołem za pomocą trejażu tzw. żelbetowej konstrukcji. 
       Między nawą Kościoła a budynkiem plebani znajduje się niewielki zieleniec niejako wydzielony z części działki za pomocą trejażu. Owa przestrzeń ma nadać miejscu nieco kameralnego charakteru.
       Wejście główne Kościoła  zdobi portal kamienny w odcieniach cegły.  Portal niejako schodzi się stopniowo do środka. Główna część  elewacji frontowej Kościoła wykonana jest z płyt kamiennych w  ciepłych odcieniach szarości, natomiast całość wykonana jest z wysokiej jakości cegły pełnej, palonej, ręcznie formowanej tzw. cegły hoffmana.  We froncie Kościoła znajdować się będzie witraż w kształcie koła, najprawdopodobniej przedstawiający Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.
       Zgodnie z projektem, w Kościele o wymiarach wewnętrznych Nawy 13,5 m x 31,5 m przewidziano 220 miejsc siedzących.  Wysokość Nawy głównej to niespełna 12 m. Głównym elementem nośnym konstrukcji stanowią żelbetowe ramy w rozstawie osiowym 4,7 m. W części ołtarzowej przewidziano abstrakcyjne witraże  oraz w samych centrum obraz Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.


       Sporządzony projekt architektoniczno – budowlany został oficjalnie przedstawiony mieszkańcom w postaci wizualizacji komputerowej podczas odpustu parafialnego 26 sierpnia. Jak mówi ksiądz Proboszcz Marek Balcerak cała prezentacja w formie animacji spotkała się z dużą aprobatą mieszkańców Brzezin. 20 października 2012 roku ruszyła budowa.

UŻYTECZNOŚĆ PUBLICZNA

Galeria obejmuje pojedyńcze projekty z różnych dziedzin sztuki. Znajdują się tu projekty witryn sklepowych, makiety, pozostała grafika.

 

Zachęcam do obejrzenia całego mojego portfolia, które dzięki swojej zróżnicowanej formie choć poczęści ukazuje moje zaangażowanie projektowe oraz pasję.

POZOSTALE PROJEKTY

ZABUDOWA JEDNORODZINNA

Do każdego projektu podchodzę z pasją i zaangażowaniem. Prezentowane projekty zabudowy jednorodzinnej powstały spontanicznie, w chwili napływu myśli. 

 

Są to projekty koncepcyjne, niezależne obiekty o różnych układach funkcjonalnych.

bottom of page